ایا باز گرداندن وازکتومی ممکن است؟ موفقیت ان چقدر است؟

وازکتومی یابستن لوله ها در مردانعملی است که طی ان "واز" لوله ای که اسپرمها را به مجرا منتقل میکند بسته میشود.وازکتومی روشی مطمئن و کارامد برای پیشگیری از بارداری است و بر خلاف بستن لوله ها در خانم ها وازکتومی عملی است ارزان که با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی قابل انجام است. این عمل با روش ها و تکنیک های گوناگون قابل انجام است اما شایع ترین روش فعلی روش وازکتومی بدون تیغ یا No Scalple Vasevtomy (NSV) می باشد. در این روش با برشی کوچک "واز" یا همان لوله منی بر گرفته می شود و پس از زدن گره روی دو انتهای آن وسط آن چیده می شود.

از عوارض وازکتومی می توان به خونریزی و عفونت زخم و درد حاد یا مزمن بیضه ها اشاره نمود. گاهی توده کوچک سفتی در محل بستن لوله ها قابل لمس است که گرانولوم نامیده می شود. در مطالعات گوناگون شکست وازکتومی و باز شدن خودبخود بسته به نوع روش عمل متغیر گزارش شده اما حداکثر نیم تا پنج درصد گزارش شده است.

تعدادی از بیماران پس از عمل بنا به علل گوناگون تمایل به بچه دار شدن و باز گرداندن این عمل دارند.

وازووازوستومی(Vasovasostomy)یا عمل بازگرداندن وازکتومی یک عمل بسیار ظریف و حساس است و باید توسط جراحی که در این زمینه فعالیت می کند انجام گردد تا موفقیت عمل افزایش یابد. بر خلاف وازکتومی که به سرعت و با بی حسی موضعی انجام می شود عمل بازگرداندن وازکتومی در اتاق عمل و با بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام می گردد و بسته به شرایط زمان عمل به طور میانگین حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

اولین سوالی که این بیماران در مراجعه می پرسند میزان موفقیت این عمل جراحی است که وازووازوستومینام دارد.هر چه از زمان وازکتومی بگذرد شانس موفقیت و میزان حاملگی کاهش می یابد. اما روش وازکتومی و محلی که گره روی واز زده می شود و این که هنگام عمل باز کردن لوله هاپس از چیدن واز در سمت بیضه ها ترشحات بیضه ها خارج می گردند یا خیر در موفقیت بازگرداندن وازکتومی نقش دارند.

درصد موفقیت و میزان حاملگی در جدول زیر نشان داده شده است :

مدت زمان گذشته از وازکتومیدرصد ظاهر شدن اسپرمدرصد حاملگی

کمتر از 3 سال97%76%

3-8 سال88%53%

9-14 سال79%44%

بیش از 15 سال71%30%

موفقیت این عمل در صورتی که با روش میکروسکوپیک انجام شود افزایش می یابد.این روش در مرکز ما با کمک بزرگنمایی میکروسکوپیک و با نخ های بسیار ظریف و با یک روش ویژه انجام می گردد و بر اساس آخرین آمار میزان ظاهر شدن اسپرم و موفقیت پس از عمل حدود 90 درصد بوده است.

دستورات پس از عمل بازگرداندن وازکتومی:
- بیمار همان روز یا فردا صبح مرخص می شود. رژیم مایعات را می توان پس از هوشیاری کامل و نداشتن حالت تهوع یا استفراغ شروع کرد و سپس سوپ میل شود.
- داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده حتما باید مصرف گردند و در صورت درد مسکن استفاده شود.
- در صورت تورم شدید و کبودی ناحیه بیضه ها یا ترشح چرکی از زخم به پزشک معالج باید مراجعه شود.
- بهتر است 48 ساعت اول پس از عمل استراحت در بستر داشته و فقط برای رفتن به دستشویی حرکت داشت. (البته برای پیشگیری از لخته شدن خون در اندام ها به ویژه در افراد با سنین بالاتر و مستعدتر باید حرکت و ماساژ اندام ها انجام گردد و تنفس عمیق نیز به طور متناوب انجام گردد).
- بهتر است لباس زیر تنگ برای کمک به پایدار ماندن ناحیه پیوند شده، تا زمان بارداری همسر پوشیده شود.
- پانسمان روزانه تا روز دوم یا سوم پس از عمل انجام گردد و پس از آن در صورت نداشتن ترشح از زخم، می توان استحمام کرد.
- کار پشت میز را 3 روز پس از عمل می توان شروع کرد، اما برای شروع فعالیت سنگین بدنی، بهتر است 3 هفته صبر کرد.
- تا یک ماه نباید برای نزدیکی اقدام نمود.
- اولین آزمایش مایع منی به ترتیب یک ماه، سه ماه و شش ماه پس از عمل درخواست می گردد، و اگر پس از 6 ماه به طور دایم تعداد اسپرم ها در آزمایش صفر باشد، می توان عمل را تکرار کرد، یا عمل وازواپیدیدیموستومی انجام داد. یا با گرفتن اسپرم از بیضه ها برای روش میکرواینجکشن (ICSI) اقدام نمود.

اندازه نرمال الت تناسلی در مردان چقدر است؟ راههای افزایش
انزال زودرس- تعریف و علل
واریکوسل چیست؟


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، ابتدای خیابان محتشم کاشانی ، ساختمان معین ، طبقه سوم
تلفن : 36296246 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

آزمایشگاه پارسه [ 1391-05-25 ]
مطالب نوشته شده کاملا علمی و سودمند هستند ممنون از اطلاعات خوب نوشته شده . اگر تمایل داشتید از سایت آزمایشگاه ما دیدن فرمایید ما در بخش ناباروری برای پیشگیری از مشکلات پس از وازو وازو به بیماران توصیه میکنیم نمونه اسپرم خودشان را فریز کنند تا در آینده در صورت رد عمل مشکل ناباروری اونها حل شود . درضمن در آزمایشگاه بانک فریز اسپرم هم داریم که برای بیماران شیمی درمانی و وازکتومی نمونه فریزی نگهداری می نماییم. خوشحال می شویم چنین بیمارانی را به بانک فریز ما هدایت فرمایید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دکتر پیمان صالحینوبت دهی اینترنتیجراحی های میکروسکوپیک
اختلالات تمایل جنسی در آقایان
واریکوسل چیست؟
ناباروری
سرطان بیضه
نمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسه
آزمایش آنالیز منی یا اسپرموگرام