منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
مشاوره غیر حضوریواریکوسل
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب غیر پزشکی / هفت تکنیک کارآمد برای ارتقای اعتماد به نفس

هفت تکنیک کارآمد برای ارتقای اعتماد به نفس

زمانی که پا به عرصه این دنیا می‌گذاریم، با اعتماد به نفس و عزت نفس کامل وارد جهان می‌شوید. یک نوزاد آنقدر اعتماد بنفس و عزت نفس دارد که کافیست با قدری گریه کردن به هر چیزی که می‌خواهد برسد، غذا، عوض کردن پوشک، ناز و نوازش، ارتباط برقرار کردن، آرامش، در آغوش کشیدن و غیره.

اگر نیازهای کودک فوراً برآورده و احساسات کودک بدون هیچ قید و شرطی پذیرفته شود، وی رشد کرده و پیشرفت می‌کند. اما اگر نیازهای اولیه آنها برای بقای فیزکی و احساسی به صورت ناپیوسته و ضعیف برآورده گردد، اعتماد بنفس، عزت نفس کودک به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.

اگر شرایط فوق کماکان به قوت خود باقی بماند، کودک به مرور زمان احساس می‌کند به اندازه کافی خوب نیست که دیگران برای او اهمیت قائل نمی‌شوند. بزرگسالانی که شرایط فوق را در زمان کودکی تجربه کرده‌اند باید یک بازنگری کلی نسبت به خود داشته و مجدداً اصول اعتماد به نفس، عزت نفس را در خود پایه گذاری نمایند.

1- از خودتان سوال کنید بدترین نتیجه چیست؟

بیش از اندازه مسائل را در ذهن خود پر اهمیت جلوه ندهید، پیش از اینکه اتفاقی بیفتد، نگران خوب یا بد شدن آن نباشید. میزان انرژی انسان‌ها نامحدود است، بنابراین سعی کنید از آن در جهت بنا کردن روابط موفق، ارتقای شغلی، و رسیدن به اهدفتان کمک بگیرید نه در راه تلف کردن این انرژی آن هم برای نگرانی حول محور اتفاق‌هایی که هنوز به وقوع نپیوسته‌اند.

زمانی دست به عمل بزنید که قدرت کنترل بر روی مسائل را داشته باشید. تا جایی که می‌توانید از انرژی خود در راه صحیح استفاده کنید.

2- خودتان را از شر نق زدن و صداهای منفی درونی خلاص کنید

این صداهای منفی و منتقد درونی جلوی هرگونه پیشرفتی را می‌گیرند. برای رهایی از این صداها می‌توانید در ذهن خود یک کلید کنترل صدا خلق کنید و هر گاه احساس کردید که تن این صداها در حال بالا رفتن است، پیچ کنترل صدا را بچرخانید تا دیگر اثری از آن باقی نماند؛ یا می‌توانید گوینده این صداها را شخصیت‌های کارتونی در نظر بگیرید.

فکر می‌کنید اگر دانل داک یا میکی موس از شما انتقاد کنند، باید آنها را جدی بگیرید؟ هدف این است که به هر حال به طریقی بتوانید خودتان را از این صداها رهایی بخشید. اگر دائماً صداهایی که در سرتان وجود دارد در حال انتقاد کردن باشند، فلج می‌شوید و هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. از سوی دیگر اگر صداهای افراد مضحکی را بشنوید که در حال انتقاد از شما هستند، به آنها ریشخند زده و به راهتان ادامه می‌دهید.

3- کار را در ذهن خود مجسم کنید

زمانیکه قرار است کاری را برای اولین بار انجام دهید، از همین حالا در ذهن خود مجسم کنید که آن کار را با موفقیت به پایان رسانده‌اید. چشم‌هایتان را روی هم بگذارید و در ذهن خود به وضوح تجسم کنید که در کلیه برنامه ریزی‌ها موفق بوده‌اید و نتیجه کار چیزی جز افتخار و کامیابی نبوده است.

ذهن شما تفاوت میان تجسم‌های واضح و اموری که در حقیقت اتفاق می‌افتند را نمی‌داند. به همین دلیل با بکارگیری هر 5 حس خود آن را تا آنجا که می‌توانید به وضوح و واقعیت عینی نزدیک تر سازید.

4- فردی را الگوی خود قرار دهید

فردی را پیدا کنید که در زمینه فعالیت شما متخصص است و از کارهای او الگو برداری کنید. رفتارها، نگرش‌ها، ارزش‌ها، و اعتقادات وی را در زمینه مورد نظر سرمشق خود قرار دهید. چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟

در وهله اول اگر به افراد مورد نظر دسترسی داشتید که می‌توانید مستقیماً با آنها صحبت کرده و تا آنجایی که می‌توانید خود را در همنشینی و مصاحبت آنها قرار دهید. همچنین می‌توانید با کسانی که که شخص مورد نظر را می‌شناسند به گفتگو بپردازید و اگر محصولی دارند، آن را خریداری نموده و روی آن تحقیق کنید.

5- نگرش چنانکه را در خود پرورش دهید

طوری از خود واکنش نشان دهید چنانکه رفتار و یا ایده‌ای که آرزویش را دارید، در شما وجود دارد. به عنوان مثال فرض کنیم که شما علاقه دارید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. از خود سوال کنید اگر اعتماد بنفس بالایی داشتم در این شرایط چه واکنشی از خود نشان می‌دادم؟

چه احساسی داشتم؟ چگونه صحبت می‌کردم؟ طرز تفکرم چطور بود؟ صداهای درونی‌ام چگونه با من صحبت می‌کردند؟ و ... با مطرح نمودن یک چنین پرسش‌هایی و پاسخ دادن به آنها، شما خودتان را مجبور می‌کنید که به سمت وضعیت اعتماد بنفس پیش بروید.

همانطور که نگرش چنانکه را پیش می‌گیرید متوجه خواهید شد که دست از سرزنش خود بر می‌دارید و نگرش جدید مثل یک عادت جزئی از رفتارها و کنش‌های طبیعی شما می‌شود. ظرف 30 تا 45 روز این نگرش به صورت یک رفتار عادی خود را در روزمرگی‌های زندگیتان نمایان می‌سازد.

6- خودتان را در آینده مجسم کنید

شاید اندکی رعب انگیز و وحشت آور باشد، اما مطمئن باشید که نتیجه خوبی از آن به دست می‌آورید. خودتان را در بستر مرگ در نظر بگیرید که دوستان و خانواده در اطراف شما جمع شده‌اند. در این حال به مرور زندگیتان بپردازید. آیا واقعاً این همان چیزی است که می‌توانید از زندگی خود برای اطرافیانتان تعریف کنید؟ فکر نمی‌کنم!

پس سعی کنید همین حالا تصمیمات مناسبی را اتخاذ نمایید تا روند زندگی خود را به طور کلی تغییر دهید.

7- برای رسیدن به موفقیت در هر کاری باید آن را شروع کنید

به خاطر داشته باشید زمانی که دنبال کاری نمی‌روید، شانس موفقیت در آن را به طور 100% از دست می‌دهید. وقتی جسارت به خرج ندهید، به هیچ چیز نمی‌رسید. برای آنکه به چیزهایی که می‌خواهید دست پیدا کنید، باید آنها را با تمام وجود خود بخواهید. اگر دائماً به دنبال چیزهایی که می‌خواهید باشید، مطمئناً به آنها می‌رسید.

زمانی که ذهن خود را بر روی اهدافتان متمرکز می‌کنید، به این مسئله هم فکر کنید که افراد زیادی هستند که آماده کمک به تحقق ساختن رویاهای شما هستند. دیگران به شما کمک می‌کنند چرا که می‌دانند یک روزی خودشان هم نیازمند کمک هستند و شاید آن روز شما به آنها کمک کردید. زمانی که نسبت به تحقق امری اعتقاد داشته باشید، بی شک روزی می‌رسد که افکار شما جامه عمل پیدا می‌کنند، من شما را دعوت به پذیرفتن این نگرش می‌کنم.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :روح اله باصری [ 1391-06-16 ]
با سلام از اینکه زکات علمتون رو می پردازید بسیار خرسندم با آرزوی توفیق روز افزون برای شما استاد عزیز لطفا در صورت امکان بیوگرافی خودتون رو در سایت قرار دهید با تشکر

زهرا2 [ 1391-04-19 ]
من که خودم خدای اعتماد به نفسم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ناباروری چیست؟ناباروری چیست؟

ناباروری به ناتوانی زوجین برای باروری پس از یک سال نزدیکی بدون پیشگیری گفته می‌شود. بنابراین تا یک سال باید فرصت داد تا مشخص گردد آیا زن و شوهر در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند یا خیر . ... ادامه مطلب

واریکوسل چیست؟واریکوسل چیست؟

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی ( سیاهرگی ) بالای بیضه‌ها است. شیوع آن زیر 10سال نادر است ولی در بالغین جوان و در مردان نابارور 20 تا 40 درصد می‌باشد. ... ادامه مطلب

نمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسهنمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسه

در مواردی که تعداد اسپرم‌ها در آزمایش اسپرموگرام صفر است و بررسی هورمونی نرمال است یا هورمون FSH افزایش یافته است، نیاز به نمونه برداری از بیضه می‌باشد. ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه ، بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465