واریکوسل چیست؟

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی ( سیاهرگی ) بالای بیضه هاست. شیوع آن زیر 10سال نادر است ولی در بالغین جوان 15% و در مردان نابارور 20 تا 40% میباشد.در کسانی که با ناباروری ثانویه مراجعه می نمایند یعنی قبلا بچه دار شده اند شیوع آن به 70% میرسد. 90% موارد طرف چپ ودر 10% موارد دو طرفه است علت این پدیده طولانی تر بودن ورید تخلیه کننده خون بیضه چپ به ورید کلیوی و همچنین زاویه عمودی تر آن نسبت به سمت راست می باشد.

واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان میباشد. علت ایجاد ان اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه های وریدی بیضه است. نظریه های گوناگونی در مورد مکانیسم اسیب بیضه ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
افزایش دمای بیضه ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیتهای کلیه ها و غدد فوق کلیه به بیضه ها و یا ترکیبی از اینها.

واریکوسل میتواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه گردد. همچنین با اثر بر اسپرمها باعث کاهش حرکت و تعداد انها و تغییر مورفولوژی(شکل ظاهری) انها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد.

در بیماری که با ناباروری و واریکوسل مراجعه می نماید علاوه بر معاینه و شرح حال باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد. با توجه به حساسیت آزمایش باید در آزمایشگاهی انجام گردد که به طور تخصصی این آزمایش را انجام می دهند.

معاینه باید با دست و ابتدا در حالت ایستاده و سپس در حالت خوابیده انجام گردد تا مشخص شود آیا با دراز کشیدن واریکوسل کاهش چشمگیر پیدا می کند یا نه که اگر نکرد سونوگرافی شکم و لگن برای بررسی بیشتر انجام گردد. در زمان معاینه ممکن است وریدها مانند واریس پا قابل مشاهده باشند یا مانند کیسه پر از کرم قابل لمس باشند یا بازور زدن قابل لمس شوند که این معیارها بیانگر شدت واریکوسل می باشد. در تشخیص واریکوسل معاینه بالینی حرف اول و آخر را می زند و سونوگرافی برای مواردی به کار می رود که معاینه مشکل باشد مانند بیماران بسیار چاق یا موارد خفیف. البته از سونوگرافی داپلر یا رنگی می توان برای تایید عود ( برگشت خون به سمت بیضه ها) پس از عمل کمک گرفت.

درجه بندی واریکوسل
گرید 3 : وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند
گرید 2 : وریدها در حالت ایستاده قابل لمس میباشند
گرید 1 : وریدها هنگام زور زدن قابل لمس میباشند
واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

در چه مواردی واریکوسل نیاز به درمان دارد؟
در ابتدا با توجه به اینکه بسیاری از بیماران در زمانی که تشخیص واریکوسل برای آنها گذاشته می شود نگران و مضطرب میشوند باید خاطر نشان کنم که واریکوسل یک بیماری خوش خیم است اما درمان دارویی ندارد وتنها روش درمان آن جراحی است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

تصمیم گیری برای عمل بستگی به فاکتورهای گوناگونی مانند: شدت واریکوسل و سن بیمار و وضعیت باروری (تاهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد. در مواردی که بیمار واریکوسل گرید دو یا سه داشته باشد و با ناباروری مراجعه نموده باشد نیاز به عمل جراحی واریکوسلکتومی دارد. اگر واریکوسل با اختلال در آزمایش منی همراه باشد باز هم نیاز به عمل دارد (همان طور که گفته شد باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد).

در برخی رفرنس ها اگرمرد جوانی با واریکوسل قابل مشاهده یا قابل لمس (درجه سه یا دو) مراجعه نماید و فعلا قصد بچه دارشدن هم نداشته باشد برای پیشگیری از اثرات نامطلوب آن بر باروری توصیه به عمل می شود. درمورد جراحی واریکوسل های بسیار خفیف یا ساب کلینیکال اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد اما ما توصیه به عمل نکرده و فقط آنها را پیگیری می کنیم.

درمان واریکوسل
همان طور که گفته شد واریکوسل درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. روشهای درمان آن یا با روشهای با برش جراحی است یا با روش آمبولیزاسیون (فرستادن لخته) از طریق پوست:

1) روش استاندارد طلایی جراحی واریکوسل روش اینگوینال میکروسکوپیک می باشد که با برش کوچک پایین شکم نزدیک خارج ریشه آلت و بالای بیضه و با کمک میکروسکوپ انجام میشود. مزیت این روش حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب می باشد و میزان عود نیز کمتر است (حدود1تا2%).

2 )روش جراحی اینگوینال که تقریبا مانند روش اول است اما بدون میکروسکوپ انجام می شود و بنابراین عوارض آن بیشتر است (عود9تا16% و هیدروسل3تا 39%).

3) روش جراحی رتروپریتوان که با برشی بالاتر از روش قبلی انجام می شود. عود 11تا15% و هیدروسل 7% ممکن است ایجاد گردد.

4) روش جراحی با لاپاروسکوپ که با ایجاد حدود سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم برای ایجاد فضای کافی برای کار انجام میشود. اما در این روش احتمال اسیب عروق بزرگ یا روده ها یا مثانه و... هر چند ناشایع وجود دارد. هیدروسل 5تا 8% و عود کمتر از 2% است و احتمال آسیب شریان نیز وجود دارد.

5) روش آمبولیزاسیون از راه پوست که از راه وریدهای کنار ران به صورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر به داخل وریدها فرستاده می شوند. این روش نیاز به متخصص رادیولوژی ماهر در این زمینه و تجهیزات پیشرفته دارد. عود 4تا11% دارد. این روش در مواردی که بیش از دو بار واریکوسل عود کرده باشد توصیه می شود.

مراقبت پیش و پس از عمل
پس از تصمیم گیری برای عمل و انجام آزمایشات روتین خون و بررسی اسپرم موهای ناحیه عمل شب قبل یا صبح عمل تراشیده می شوند. ازساعت 12 شب قبل از عمل بیمار دیگر چیزی نمی خورد. عمل با بیهوشی عمومی یا بیحسی از کمر(نخاعی) بسته به شرایط بیمار و صلاحدید متخصص بیهوشی انجام می گردد. مدت زمان عمل بستگی به فاکتورهای گوناگون دارد و متوسط 30 تا 40 دقیقه می باشد. بیمار همان روز یا فردا صبح مرخص میشود و به مدت حداقل 7تا 14 روز استراحت پزشکی خواهد داشت. بهتر است نزدیکی از روز هفتم به بعدانجام گردد.

عوارض
عوارض کوتاه مدت پس از عمل شامل: درد یا عفونت زخم یا خونریزی یا خونمردگی اطراف ناحیه عمل و ... می باشد. در برخی موارد ممکن است درد خفیفی برای مدتی باقی بماند یا بی حسی اطراف ناحیه عمل یا پوست کیسه بیضه ایجاد شود.

عوارض بلندمدت: عود واریکوسل/ هیدروسل(جمع شدن مایع اطراف بیضه) / کوچک شدن بیضه(کمتر از 1%).

پیگیری
حدود 3تا 4 ماه پس از عمل اولین ازمایش اسپرم انجام می شود و پس از آن با همین فاصله تا یکسال یا تا زمان بارداری همسر ازمایش انجام می گردد. میزان بارداری پس از عمل در مطالعات مختلف بین 30 تا 60% گزارش شده است. اگر زوج پس از درمان همچنان نابارور باشند توصیه به انجام روش های کمک باروری می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، ابتدای خیابان محتشم کاشانی ، ساختمان معین ، طبقه سوم
تلفن : 36296246 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

حدیث [ 1394-08-19 ]
مرسی دکتر،حتما در اذائه ای که دارم منبع رو هم معرفی میکنم

پسر خوب [ 1391-08-16 ]
خووب بوود ممنوون از راهنمایی تان

ف [ 1391-08-15 ]
سلام با تشکر ؛ بسیار عالی بود

بهروز [ 1391-08-11 ]
خیلی ممنون از مطالب تخصصی و کاملتون

مریم [ 1391-08-09 ]
باعرض سلام خدمت شما و تشكر از وب سايت پرمحتواتون تقاضا داشتم درمورد ازدواج بابيمار مبتلا به واريكوسل بيشتر توضيح بفرماييد

محسن [ 1391-08-03 ]
با سلام آقای دکتر اگه ممکنه علت ایجاد واریکوسل و روش های جلوگیری از پیشرفت بیماری از گریدی به گرید دیگر را شرح دهید. متشکرم

واریوکسل دار [ 1391-07-30 ]
شما تنها دکتری هستی که به پول ویزیت فکر نمیکنی واطلاعات تونو به اشتراک میزارین ممنونم

بیری [ 1391-07-25 ]
واقعاً سایت جالبی تا بحال سایت ندیم که این چنین قادر به پاسخگویی باشد با تشکر

sara [ 1391-07-13 ]
سلام میشه در مورد ازدواج با یه مرد که بیماری واریکسول دارن بیشتر توضیح بدین؟ ممنون

محسن [ 1391-07-07 ]
سلام آقای دکتر اطلاعات عالی بود من سه روز این عمل رو انجام دادم خیلی میترسم میخواستم باهاتون مشاوره کنم لطفا

عليرضا [ 1391-06-28 ]
ا طلاعات بسيار جالبي اراىه فرموده ايد متشكرم

عبدالله [ 1391-06-27 ]
مرسی.واقعا عالی بود.موفق باشید

Sadegh [ 1391-06-17 ]
ممنون بسيار عالى،جواب تمام سؤال هايى كه تو ذهنم بود رو گرفتم توضيحاتتون كامل بود. تشكر

nilofar [ 1391-06-11 ]
با سلام.من دو هفته پیش در قسمت سوالات پزشکی سوالی در مورد واریکوسل پرسیدم..لطفا زودتر جواب بدید..من هر روز چک میکنم ولی جواب ندادید..خیلی نگرانم.منتظر جوابتون هستم..با تشکر

احسان [ 1391-06-08 ]
سلام.بسیار عالی بود ممنون از اینکه کامل توضیح داده بودید

علی [ 1391-06-05 ]
عالی بود ولی خیلی در سطح بالا توضیح داده اید اگر میشه یکم عامیانه تر شرح دهید متشکرم.

جواد [ 1391-06-03 ]
مرسی مطلب کامل بود.

احسان [ 1391-06-03 ]
بسيارعالي بوداستفاده كردم.خودمم همجين مشكلي رو دارم يعني تعداداسبرمام توآزمايشات توحدمطلوب نبود.يكشنبه عمل دارم ترسم تواينه كه احتمال داره دوباره همجين مشكلي رو بيداكنم!

امیر [ 1391-06-01 ]
خیلی عالیبود.بی زحمت ادرس و شماره تلفن مطب دکتر صالحی رو به ایملم ارسال کنید.خیلی ضروریه.

جابر [ 1391-05-25 ]
با سلام من واريكوسل خفيف دارم خيلي مفيد بود مطالبتون ممنون

عباس پوربنادكوكي [ 1391-05-22 ]
من در مورد بيماري واريكوسل اطلاع چنداني نداشتم ، بيسار روان و راحت توضيح داده شده بود ، متشكرم

احمد [ 1391-05-21 ]
ممنون از زحمتی که کشیدید، استفاده کردیم جالب بود .

نوید [ 1391-05-21 ]
سلام ممنون واقعا عالی وواضح بوذخسته نباشید

علیرضا [ 1391-05-04 ]
سلام عالی بود. موفق و پیروز باشید

رضا [ 1391-05-04 ]
خیلی خوب بود. ممنون

hossein [ 1391-05-02 ]
mamnonam-kheili mofid bod

ali [ 1391-04-25 ]
من با استمنا بسیار زیاد این طوری شدم و واریکوسل گرفتم

یاشار [ 1391-04-25 ]
با سلام و خسته نباشید.ممنونم از وقتی که برای سایت میگذارید.

النا [ 1391-04-18 ]
باعرض سلام خدمت شما و تشكر از وب سايت پرمحتواتون تقاضا داشتم درمورد ازدواج بابيمار مبتلا به واريكوسل بيشتر توضيح بفرماييد

منصوری [ 1391-04-17 ]
خدا پدر و مادرتان را بیامرزد.

داریوش [ 1391-04-16 ]
واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود. سلام ببخشید این مورد هم اصلا درمان دارووییی ندارد

سید [ 1391-04-14 ]
جناب دکتر صالحی با عرض سلام و خسته نباشید.و تشکر از راهنمایی شما .سوالی خدمت شما داشتم ممنون میشم اگر جوابم را بصورت ÷ست الکترونیک و یا در نظرات وبم قرار دهید . بنده در سال83 باتوجه به درد زیاد ناحیه مثانه علی الخصوص بیضه سمت چپ،پشت کمر و تورم رگهای داخل بیضه به تشخیص پزشک نیاز به عمل جراحی وارکوسل پیداکردم.که متأسفانه هنوز6-7ماه از عملم نگذشته بود که بازهمان شرایط قبل به سراغم آمد که هربار به خانواده گفتم گفتند چنین چیزی ممکن نیست و به خودت تلقین میکنی تا اینکه الان حدود8سال از این قضیه میگذرد و همیشه از درد ناحیه بیضه و آویزان بودن آن رنج می برم.از لحاظ مالی هم مشکل دارم.اول اینکه می خواستم ببینم اگر مدت زیادی از این جریان بگذرد باعث بدتر شدن شرایط می شود و تأخیر در عمل مضر است یا خیر2-چطور می توانم موقع شدت درد علی الخصوص هنگام درس خواندن به کاهش آن اقدام کنم و3-آیا راهی هست که با کمترین هزینه و بهترین نوع عمل(منظور عملی که برگشت ناپذیر باشد) در بهتر شدنم کمکم کند .4- امکان دارد با این شرایط از لحاظ استخدام علی الخصوص در نظام مشکل پیدا کنم؟ممنون از حوصله ای که به خرج دادید.

مجید [ 1391-04-09 ]
سلام,ممنون؛خوب بود ولی ای کاش همش راجع به مواردش برا متاهلین نمیگفتین,من مجردم و نمیدونم باید چیکار کنم

kiyansaadat [ 1391-04-09 ]
سلام خدا قوت و ممنون

bahman [ 1391-04-07 ]
مرسی اقای دکتر عالی بود دستت خوش به دکتور گیان (تشکر با زبان کوردی)

تالار [ 1391-04-06 ]
خیلی خوب بود برام دعا کنید

سولماز [ 1391-04-01 ]
از شما بخاطر این مطالب جامع وارزشمندتون سپاسگذارم.شوهرمن هم دچار چنین بیماری شده وعمل برای ایشون تجویز شده.با مطالب شما تصمیم گیری برای ما آسونتر شد.باتشکر وسپاس فراوان!

انوش [ 1391-03-28 ]
این مطالب بسیار مفید بود وما را در تصمیم گرییمان کمک کرد. تشکر

علیرضا [ 1391-03-26 ]
با سلام : بسیار جامع و مفید فرمودید .موفق باشید

jaber [ 1391-03-25 ]
motshakeram

حامی [ 1391-03-17 ]
سلام ممنون عالی بود

آراز [ 1391-03-09 ]
سلام خیلی ممنون از مطالب مفید و واضح نگران که نیستم ولی آیا امکان داره ناباروری درمان پیدا نکنه

قيوم [ 1391-03-08 ]
سلام سايت خوبي بود و از نگراني هام كم شد.با آرزوي اينكه هيچ بيماري بدون درمان نماند.

احمد [ 1391-03-07 ]
سلام با سپاس فراوان از اطلاعات خوبتان ـرزوی سعادت و سلامت میکنم براتون متشکریم

علی [ 1391-03-02 ]
سلام عالی بود اقای دکتر.سایت جامع کاملی هست

ایمان [ 1391-02-31 ]
واقعا عالی

سامی [ 1391-02-26 ]
خیلی کامل توضیح داده بودید با تشکر از سایت خیلی خوبتون

marjan [ 1391-02-23 ]
عالی بود ولی کاش از درمان واریکوسل با دارو هم توضیح میدادین.بدون جراحی

amir [ 1391-02-20 ]
kheili khob bod mamnon

داود [ 1391-02-15 ]
بسیار عالی بسیار پر محتوا و مفید ای کاش همه دکتر ها مثل شما بودند

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نوبت دهی اینترنتیجراحی های میکروسکوپیکدکتر پیمان صالحی
سرطان بیضه
اختلالات تمایل جنسی در آقایان
ناباروری
آزمایش آنالیز منی یا اسپرموگرام
نمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسه
واریکوسل چیست؟