منو اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم - تلفن : 35548081 - 031
واریکوسلمشاوره غیر حضوری

آزمایش اسپرم

DNI چیست؟

به زبان ساده DNI شامل ملکول‌هایی است که نقش ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی ما را در بدن به عهده دارند. سلول اسپرم بسیار ضعیف است و ممکن است DNI در آن به سادگی دچار آسیب شود.

دلایل آسیب به DNI اسپرم چیست؟

از مهمترین علل این آسیب می‌توانیم به گرما، سیگار، دخانیات، عفونت‌های ادراری تناسلی و واریکوسل اشاره کنیم. برخی از داروها مانند داروهای شیمی درمانی و پرتو درمانی می‌توانند تاثیر منفی بر DNI اسپرم بگذارند.

نداشتن انزال به مدت طولانی، افزایش سن بیش از 40 الی 50 سال، چاقی و برخی رژیم‌های غذایی نیز می‌توانند روی DNI اسپرم اثرگذار باشند. مواجه شغلی با برخی مواد شیمیایی و سمی، همچنین آلودگی هوا از موارد دیگری هستند که تاثیرات منفی بر DNI اسپرم خواهند داشت.
برخی از تکنولوژی‌ها مانند وای فای، امواج تلفن همراه، لپ تاپ به ویژه اگر روی پا قرار گیرد هم می‌توانند تاثیر منفی بر قدرت باروری داشته باشند.

تقریباً همه سلول‌های بدن می‌توانند در صورت آسیب به DNI، نقش ترمیم کنندگی داشته باشند ولی اسپرم فاقد آنزیم‌هایی است که آسیب DNI را ترمیم می‌کنند. به همین دلیل این سلول‌ها ضعیف محسوب می‌شود. آسیب به DNI می‌تواند باعث قطعه قطعه شدن DNI اسپرم شود. در مواردی که آسیب خفیف باشد زمانی که اسپرم وارد تخمک می‌شود، توسط تخمک ترمیم خواهد شد.

ولی اگر آسیب شدید باشد منجر به ناباروری و سقط در زوجه خواهد شد. همینطور اگر روشهای کمک باروری مانند IUI و IVF انجام شده باشد، در صورت آسیب به DNI اسپرم، با شکست مواجه خواهند شد.

آزمایش‌های اندازه گیری آسیب DNI اسپرم

تستهای مختلفی برای اندازه گیری و تشخیص آسیب DNI اسپرم وجود دارد که بر اساس دقت در تعیین آسیب، هزینه‌های متفاوتی هم دارند ولی بهترین آنها تست تانل و SCSA می‌باشد. نیازی نیست این آزمایشات در همه افرادی که برای ارزیابی قدرت باروری یا به دلیل ناباروری به پزشک متخصص ناباروری مراجعه می‌کنند انجام شود.

بهتر است از این تست‌ها در مواردی که می‌خواهیم سیکل IVF را آغاز کنیم، با توجه به عوارض و هزینه‌هایی که دربر دارند، قبل از شروع، از پایین بودن میزان آسیب DNI مطمئن شویم. در مواردی که زوج با ناباروری به دلیل ناشناخته مراجعه می‌کنند هم این تست‌ها می‌توانند کمک کننده باشند. در کسانی که سقط مکرر دارند، همچنین در مواردی که بارها روشهای کمک باروری انجام شده و با شکست مواجه گردیده‌اند نیز این تست‌ها می‌توانند کارایی داشته باشند.

آزمایش اسپرم

نتایج آزمایش‌های اندازه گیری آسیب DNI اسپرم

در مورد اینکه محدوده طبیعی اعداد در نتیجه این تست‌ها به چه صورت است، نظرات متفاوتی وجود دارد ولی به طور میانگین برای تست تانل میزان آسیب اسپرم زیر 10 تا 15% مطلوب است.

در تست SCSA اگر آسیب اسپرم 10 الی 15% باشد، از نظر قدرت باروری مطلوب است. بین15 تا 30 % محدوده مرزی یا بینابینی است و اگر بالای 30% باشد محدود آسیب دیدگی شدید DNI اسپرم محسوب می‌شود.

به هر حال اگر میزان آسیب DNI اسپرم زیاد باشد. بهتر است از انجام روشهای کمک باروری خودداری شود و در شرایط اورژانسی هم باید شرایط را با یک جنین شناس مطرح کرد. در مواردی هم که سقط مکرر در زوجه اتفاق می‌افتد بهتر است تا پایین آمدن آسیب DNI اقدامی در جهت باروری صورت نگیرد.

شهروندان گرامی! برای بهره مندی از کرایوتراپی، به عنوان بهترین درمان زگیل تناسلی می‌توانید به متخصصان اورولوژی فعال در اصفهان مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم
تلفن : 35548081 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسهنمونه برداری ( بیوپسی ) بیضه یا میکروتسه

در مواردی که تعداد اسپرم‌ها در آزمایش اسپرموگرام صفر است و بررسی هورمونی نرمال است یا هورمون FSH افزایش یافته است، نیاز به نمونه برداری از بیضه می‌باشد. ... ادامه مطلب

واریکوسل چیست؟واریکوسل چیست؟

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی ( سیاهرگی ) بالای بیضه‌ها است. شیوع آن زیر 10سال نادر است ولی در بالغین جوان و در مردان نابارور 20 تا 40 درصد می‌باشد. ... ادامه مطلب

ناباروری چیست؟ناباروری چیست؟

ناباروری به ناتوانی زوجین برای باروری پس از یک سال نزدیکی بدون پیشگیری گفته می‌شود. بنابراین تا یک سال باید فرصت داد تا مشخص گردد آیا زن و شوهر در تعریف ناباروری قرار می‌گیرند یا خیر . ... ادامه مطلب

درباره ما

دکتر پیمان صالحی
بورد تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان و اختلالات جنسی

انجام جراحی های میکروسکوپیک ناباروری ، جــراحی میـکروسـکوپیک واریـکوسل ، جراحی میکروسکوپیک بازگرداندن وازکتومی ، عمل جــراحی نمونـه بـرداری بیــضه بـا روش میـکروسکوپیــک ( میکروتـسه )


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465